Tuzemské stravné 2020
Změny tuzemského stravného pro rok 2020
Nová vyhláška zvyšuje sazby stravného, průměrnou cenu pohonných hmot, včetně sazby základní náhrady osobních vozidel.
Vyhláška, kterou se stanoví tuzemské cestovní náhrady, vyjde ve Sbírce koncem měsíce. V tuto chvíli je však již jasno, návrh schválila vláda.
Tuzemské stravné v roce 2020
Stravné vyplacené nad rámec maximálních náhrad uvedených v zákoníku práce pro státní správu bude součástí zdanitelné mzdy zaměstnance, a to včetně odvodů sociálního a zdravotního pojištění.
Následující tabulka ukazuje výši stravného, které zaměstnavatel poskytne zaměstnanci za každý pracovní den cesty v závislosti na její délce.
Délka pracovní cesty |
Rozmezí min a max náhrada |
|
5 až 12 hodin |
|
87 Kč – 103 Kč |
Déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin |
|
131 Kč – 158 Kč |
Déle než 18 hodin |
|
206 Kč – 246 Kč |
Stravné se v souladu s § 189 zákoníku práce zaokrouhluje na celé koruny do výše 50 haléřů směrem dolů a od 50 haléřů včetně směrem nahoru. To je důležité zejména při krácení stravného, jestliže je zaměstnanci na pracovní cestě poskytnuto jídlo, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře, na které zaměstnanec sám nepřispívá. V takovém případě zaměstnanci přísluší krácené stravné podle paragrafu 163 odst. 2. Konečná částka, která bude zaměstnanci vyplacena při vyúčtování pracovní cesty, se ovšem vždy zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru.
Snížené stravné
V oblasti „krácení“ stravného k žádným změnám nedochází. Jestliže bylo zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto bezplatné jídlo, přísluší mu stravné snížené za každé bezplatné jídlo o hodnotu:
- 70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
- 35 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
- 25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Základní náhrada v roce 2020
Ministerstvo práce a sociálních věcí zvyšuje sazbu základní náhrady za 1 km jízdy podle § 157 odst. 4 zákoníku práce
- u jednostopých vozidel a tříkolek nejméně 1,10 Kč,
- u osobních silničních motorových vozidel nejméně 4,20 Kč.
Zvyšuje se o deset haléřů.
Sazba základní náhrady a průměrné ceny pohonných hmot se při výpočtu cestovních náhrad podle § 189 zákoníku práce zaokrouhluje na desetihaléře směrem nahoru.
Průměrné ceny pohonných hmot pro rok 2020
V souladu s ustanovením § 158 zákoníku práce prokazuje zaměstnanec cenu pohonné hmoty dokladem o nákupu, ze kterého je patrná souvislost s pracovní cestou. Pokud má zaměstnanec více dokladů na nákup pohonných hmot souvisejících s pracovní cestou, vypočítá se cena aritmetickým průměrem. Je ale možné využít i jiný způsob prokazování cen pohonných hmot, a to s použitím jejich průměrných cen stanovených vyhláškou. Platí jak pro pracovní cesty zaměstnanců, tak pro osoby samostatně výdělečně činné.
Aktuální průměrné ceny pohonných hmot odpovídají statisticky zjištěným hodnotám a zákonem stanovenému způsobu jejich zaokrouhlování. Protože odborná veřejnost doporučovala rovněž stanovení tzv. referenční ceny, která by pomohla řešit účtování v případě nabíjení soukromých elektromobilů pro služební účely v situaci, kdy není možné doložit skutečnou cenu za dané dobíjení, vyhláška pro rok 2020 obsahuje i tuto variantu.
Výše průměrné ceny za 1 litr pohonné hmoty podle § 158 odst. 3 věty třetí zákoníku práce bude pro rok 2020 činit:
- 32,00 Kč u benzinu automobilového 95 oktanů,
- 36,00 Kč u benzinu automobilového 98 oktanů,
- 31,80 Kč u motorové nafty,
- 4,80 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny.